Marec priniesol niekoľko noviniek medzi radiacimi sadami. Koncom februára prišla zvesť, že Shimano končí s výrobou niektorých sád a na miesto toho prichádza s jednou kompletne renovovanou sadou. V priebehu mesiaca nadšencov elektronických radiacich sád potešila správa, že SRAM prišiel s úplne novou zostavou na ktorej vývojári pracovali posledných 6 rokov. Cenovka je prekvapivá a prekvapí aj to, že všetky vrcholové sady od SRAMu budú už len elektronické.
Už teraz bádať ako sa delia názory a pohľady ľudí na ceny jednotlivých komponentov. Sú ľudia, ktorí sa tešia pretechnizovaným dielom za tisícky euro, lebo je to to najlepšie čo môžeš mať a ľudia, ktorí sa na radenie pozerajú ako na spotrebný materiál, ktorý aj tak časom skončí niekde v koši.
SRAM toto tvrdenie vyvracia tým, že tvrdí, že to s čím prišli na svet je to najkvalitnejšie čo kedy vyrobili, a v prípade, že niečo zlyhá tak je dostupný náhradný diel.
Shimano medzičasom stojí v kútiku so svojou skromnou sadou, ktorá má ale potenciál otvoriť dvere do sveta MTB ďalším ľudom vďaka svojej kompatibilite a cenovej dostupmnosti.
Niekde som čítal komentár na nový SRAM Transmission, ktorého cenovka za top verziu sa pohybuje okolo 3000 euro. Komentár pozdvihol fakt, že za takúto cenu si kúpiš nový bicykel aj s dovolenkou niekde v cyklistickej destinácii, čo je niečo čo ti môže dať viac ako o 5 percent plynulejšie radenie pod záťažou. Charakteristika renovovaného a futuristicky vyzerajúceho radenia nie je ale vždy na zahodenie, určite nájde uplatnenie v pretekaní, pre bežného spotrebiteľa predstavuje skôr nadbytok.
Shimano CUES a SRAM XX Eagle Transmission, cenový rozdiel približne 2600 euro.
SRAM a Shimano boli vždy súperi, no teraz sa zdá, že každý sa vybral vlastným smerom. Niet sa čomu čudovať pretože SRAM bude pravdepodobne dominovať medzi high-end bicyklami kvôli UDH štandardu uchytenia prehadzovačky, ktorý vyžaduje špeciálne prispôsobený rám. Tento štandard úplne vylučuje použite patky prehadzovačky. Asi aj preto sa Shimano zameralo na cenovo dostupnejšie komponenty. Môže byť, že momentálne nedokáže konkurovať SRAMu pri vyšších radách. SRAM chce poskytnúť to najlepšie čo dokáže vytvoriť a Shimano sa zamerialo na kompatibilitu a dostupnosť. Prišlo na trh s CUES sadou, ktorá môže poskytnúť lacnejším bicyklom kvalitné a trváce komponenty. Dokonca tvrdia, že ich technológia Linkglide, ktorú táto sada využíva, poskytuje ešte lepšie radenie ako Hyperglide. To vďaka širším a vyšším zubom na pastorkoch kaziet. Síce na úkor hmotnosti ale s lepšou odolnosťou a efektivitou.
Úrad priemyselného vlastníctva nedávno uznal nový patent pre Shimano priame uchytenie prehadzovačky o zadnú stavbu rámu. To znamená, že Shimano je na ceste k vlastnému priamemu uhyteniu. Tento štandard by sa však mal týkať len elektronických sád. Ako to ovplyvní výrobcov rámov, keďže je zrejmé, že uchytenie od SRAMu a Shimana nebudú kompatibilné, uvidíme až v budúcnosti. Zdá sa ale, že to prinesie iba ďalšie komplikácie a obmedzenia ako v prípade iných štandardov.
Snímok z výkresov priložených k patentu znázornujúci prehadzovačku s priamým uchytením o rám.
Ostáva už len otázka kto z týchto dvoch výrobcov robí lepšiu službu cyklistike a bežnému spotrebiteľovi. Väčšina ľudí nemá tisíce eur na elektronické sady, no napriek tomu som si istý, že sa to predávať bude, aj keď sme už dávno svedkami cien ktoré siahajú za hranice dostupnosti bežného človeka.